Reserviläisjärjestöön liittyminen onnistuu helposti nettilomakkeen täyttämällä:

Piirikokouksen valitsema piirin puheenjohtajisto 2020:

Puheenjohtaja:            majuri (res) Matti Riikonen, Helsingin Sissikerho

  1. varapuheenjohtaja: majuri (res) Jukka Rusila, Pioneeriosasto
  2. varapuheenjohtaja: luutnantti (res) Toni Selin, Itä-Helsingin Reserviupseerit

Piirikokouksen valitsema vuoden 2020 piirihallitus:

luutnantti (res) Toivo Haimi Itä-Helsingin Reserviupseerit

vänrikki (res) Tuomas Hauvala Helsingin Reserviupseerien Jääkärikerho

luutnantti (res) Axi Holmström Helsingfors Svenska Reservofficersklubb

kapteeni (res) Janne Hänninen Kenttätykistökerho

vänrikki (res) Miika Koistinen Länsi-Vantaan Reserviupseerit

aliluutnantti (res) Lasse Mäki Helsingin Reservimeriupseerit

yliluutnantti (res) Jarkko Paananen Pohjois-Helsingin Reserviupseerit

vänrikki (res) Pekka Suominen Kanta-Helsingin Reserviupseerit

HELSINGIN RESERVIUPSEERIPIIRIN EDUSTUKSET 2020

RUL:n puheenjohtaja

Ylil Aaro Mäkelä

RUL:n liittohallitus 2020

majuri (res) Matti Riikonen (jäsen)

RUL:n liittovaltuusto vv. 2019-2022 (varahenkilöt)

komkapt Timo Niiranen (ltn Sampo Saarenpää)
maj Jyri Vilamo (vpj) (vänr Pekka Suominen)
ltn Toni Selin (ltn Toivo Haimi)
maj Jukka Rusila (vänr Tuomas Hauvala)
ltn Axi Holmström (lisäpaikalla) (maj Sakari Väliahde, lisäpaikalla)

MPK:n hallitus (RUL:n edustajana)

komkapt Timo Niiranen

SAL:n liittohallitus (RUL:n edustajana)

komkapt Timo Niiranen (maj Tomi Alajoki)

Helsingin Reservin Sanomien toimitusneuvosto

Maj Matti Riikonen ja maj Jukka Rusila

Veteraanikeräys  / veteraaniperinnetoimikunta

Vänr Ahti Pohjonen (maj Tomi Alajoki)

Katajanokan upseerikerho  

Maj Matti Riikonen (maj Jukka Rusila)

maj Tomi Alajoki (ltn Toni Selin)

Uudenmaan ampumaharrastuksen alueneuvottelukunta 

Komkapt Timo Niiranen (maj Tomi Alajoki)

Etelä-Suomen vapaaehtoisen maanpuolustuksen alueneuvottelukunta

Maj Matti Riikonen

 

HELSINGIN RESERVIUPSEERIPIIRIN TOIMIKUNNAT 2020

Työvaliokunta

Maj Matti Riikonen (pj), maj Jukka Rusila, ltn Toni Selin ja maj Tomi Alajoki (siht.)

Piirien yhteistoimikunta

Maj Matti Riikonen (pj), maj Jukka Rusila, ltn Toni Selin ja maj Tomi Alajoki. Lisäksi HELRESP:n nimeämät henkilöt.

Kenttäkelpoisuustoimikunta (yhteinen HELRESP:n kanssa)

Juha Matikainen (RES, pj), Jukka Rusila, Jukka-Pekka Kantokoski, Jarkko Paananen, Matti Riikonen, Toni Selin, Ossi Ikonen (siht), Tomi Sarilahti (RES), Pekka Sillanpää, Eerik Tuovinen (RES).

Ampumatoimikunta (yhteinen HELRESP:n kanssa)

Pekka Suominen (pj), Timo Niiranen, Jarkko Pakkanen, Axi Holmström, Eero Kujala, Toni Selin, Ossi Ikonen (siht), Jarkko Vihavainen (RES), Junnu Liesimaa (RES), Kosti Kallunki (RES), Toni Kallio-Könnö (RES), Harry Haapanen, Mikko Leskinen, Teemu Potkonen (RES), Mika Tervahauta (RES), Panu Tamminen (RES).

Majatoimikunta

Jukka Rusila (pj), Pekka Rintala, Tommi Laakkonen, Antero Jauhiainen, Miika Koistinen, Henry Korhonen ja Ossi Ikonen (siht.)

Palkitsemis- ja perinnetoimikunta

Kari Vilamo (pj), Sakari Väliahde, Yrjö-Pekka Rautalahti, Esa Rahkonen, Seppo Simola ja Tomi Alajoki (siht.)

Nuorten upseerien toimikunta

Axi Holmström (PJ), Miika Koistinen,  Karoliina Pousi, Tuomas Huokuna, Tuomas Hauvala, Lasse Mäki, Mikko Haikonen, Miro Säkkinen, Jack Tarvajärvi, Marko Voutilainen, Emmi Aivola, Jere Porter, Ellen Ekblom, Juho Rasa, Ossi Ikonen, siht.

Koulutustoimikunta

Janne Hänninen (PJ), Toni Selin, Miika Koistinen, Jarkko Paananen, Tuomas Hauvala, Axi Holmström, Ossi Ikonen (siht).

Viestintätoimikunta

Toivo Haimi (PJ), Lasse Mäki, Tuomas Hauvala, Matti Riikonen, Jack Tarvajärvi, Tomi Alajoki (siht).

Järjestötoimikunta

Jukka Rusila (PJ), Seppo Kulmala, Risto Piekka, Keijo Talja, Jorma Nisula, Jussi Kangaspunta, Lasse Mäki

Varautumisyhteyshenkilö

Lasse Mäki